Dlhé dni strávené v kancelárii alebo náročný tréning vo fitku a tvoje telo si pýta oddych.

Je ti to povedomé všakže? Hľadáš možnosti ako správne zregenerovať a dopriať svojmu telu to najlepšie? Nechaj sa inšpirovať našim článkom!

Saunovanie – ideálna regenerácia

Saunanie ako ideálna možnosť odpočinku? Jednoznačne! A Prečo? Okrem toho, že ťa teplo sauny dostatočne uvoľní a prehreje, je zároveň dokázané, že pravidelné saunovanie má pozitívny dopad na zlepšenie svalovej vytrvalosti a skrátenie času potrebného na regeneráciu. Laicky povedané, rýchlejšie sa dostaneš zo svalovice a budeš môcť opäť podať plnohodnotný športový výkon buď vo fitku, behu alebo cyklistike.

Existujú rôzne typy sáun, u nás v Elysium SPA nájdeš:

  • Infra saunu – svetlo z týchto lámp preniká do pokožky a hlbších tkanív tvojho tela, bez toho aby ohrievala okolitý vzduch (viac o infra saune tu)

  • Fínsku saunu – ohrieva okolitý vzduch za pomoci elektrickej pece HUUM HIVE s kameňmi (zaujímavosť – v našej piecke je naskladaných 250kg kameňa)

Výdrž, enzýmy a hormóny

Vysoké teploty v saunách spúšťajú vylučovanie skupiny proteínov známych ako „proteíny tepelného šoku“ (HSP), ktoré sú (ako sa správne domnievaš) odpoveď tvojho tela na vysokú teplotu v saune.

Dôležitosť a komplexita, ktorú tieto proteíny v tele zastupujú je stále málo prebádaná. Ale na druhej strane je známy fakt, že sa podieľajú na zachytávaní voľných radikálov a oprave poškodených proteínov v bunkách. Napríklad dokážu znížiť riziko vzniku Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby! (3)

Tepelný šok, ktorý telo zažíva v saune, zvyšujú hladinu enzýmu SUPEROXIDDISMUTÁZA

(SOD), dôležitého enzýmu pri zachytávaní voľných radikálov. (7) Už podľa názvu ide o supermana medzi enzýmami v boji proti starnutiu!

gif

Výskum publikovaný v časopise Journal of Sience and Medicine in Sport zistil, že saunovanie po cvičení viedlo k zlepšieniu bežeckého výkonu a vedci taktiež tvrdia, že je to spôsobené pravdepodobne kvôli zvýšenému objemu krvi v tele. Viac krvi = viac kyslíka = vyšší výkon.

Zaujímavé je, že testovaní bežci, ktorí použili saunu po cvičení dokázali ubehnúť o 23% viac ako tí, ktorí sa nesaunovali. Podobné výsledky boli spozorované aj u cyklistov. Saunovanie dokázalo po cvičení zvýšiť objem krvnej plazmy, čo je dobrý indikátor vytrvalostného výkonu. (10) Láka otestovať na sebe, však? Tak čítaj ďalej.

Pot a zahrievanie tela

Isto z vlastnej skúsenosti vieš, že pri cvičení sa človek potí. Potenie nastáva kvôli tomu, že cvičenie ti zahrieva telo a zvyšuje tepovú frekvenciu. Niektorí (priznaj si, že aj ty) tento jav zvyknú nazývať, že ich tukové bunky plačú 🙂

Pokiaľ si začal/a cvičiť po dlhšej prestávke alebo s cvičením začínaš, s určitosťou bude tvoje telo spočiatku reagovať na nové impulzy pocitom únavy. Nemusíš sa báť, je to úplne normálne a zároveň začiatok adaptácie tvojho tela na nové impulzy, ktoré mu dopriavaš.

Ako sa dostávaš viac a viac do formy, telo už nebýva tak unavené zo zmien a výkyvov jeho teploty pred, počas a po cvičení.

Pokial chceš tejto adaptácii na zmenu teplôt telu dopomôcť, skvelým podporným doplnokom k tomuto „teplotnému tréningu“ je sauna. Áno, čítaš správne. Vystavovaním sa vysokým teplotám v saune dokážeš znížiť záťaž na tvoje telo pri aeróbnej činnosti, pretože je na tieto výkyvy teplôt telo dobre adaptované.

Rast svalov

A teraz pár dobrých správ nielen pre nadšencov fitnessu.

Vyššie sme si predstavili „proteíny tepelného šoku“ (HSP). V experimente na potkanoch, ktoré boli vystavované teplote 41°C, bolo zaznamenané nielen uvoľnenie týchto proteínov, ale napodiv boli potkany schopné vytvoriť v priemere o 30% viac svalov ako tie bez teplotného šoku. (11)

gif

Isto nie si potkan ako (MR. Splinter), ale za pokus to stojí 🙂

V roku 1989 fínski vedci, zistili, že saunovanie môže zvýšiť prirodzenú produkciu ľudského rastového hormónu (HGH). Napriek stále veľkej škále neprebádaných funkcií, HGH hrá veľmi dôležitú úlohu v raste tela a obnove jeho tkanív, vrátane syntézy bielkovín v svaloch.

Doktorka Rhonda Perciavallová Patricková sa venuje honbe za dlhovekosťou a optimálnym zdravím. Zaujímavé zistenia od doktorky Patrickovej o vytrvalosti a rastovom hormóne:

„Jedna štúdia ukázala, že 30 minútový pobyt v saune po tréningu 2x týždenne počas 3 týždňov viedol u účastníkov štúdie k predĺženiu času, ktorý boli schopní bežať až do vyčerpania. V porovnaní so základnou hodnotou išlo o zvýšenie o 32%.“

Dva 15 minútové pobyty v saune pri 100°C prerušené 30 minútovou prestávkou na ochladenie, zvýšili úroveň rastového hormónu až päťnásobne!

Tento účinok zvyčajne pretrváva ešte aj počas niekoľkých hodín po ukončení pobytu v saune.“

„Hypertermická aklimatizácia“ (vystavenie sa presne vypočítanej teplote) môže pomôcť zvýšiť úroveň rastového hormónu a značne zlepšiť vytrvalosť.“

SAUNA je skvelý, priam až nevyhnutý, doplnok k tvojmu cvičeniu a lepším výkonom.

Ešte jeden experiment na záver:

Fínski vedci (kto iný, keďže Fínsko je považované za rodisko saunovania) preukázali, že dve hodinové sedenia denne počas troch dní viedlo k 16-násobnému zvýšeniu množstva HGH v krvi, čo malo za následok väčší rast svalov. Tento experiment bol vskutku extrémny, keďže telo po saunovaní potrebuje čas na regeneráciu, ale pomohol potvrdiť, že saunovanie má blahodárne účinky aj v tejto oblasti rozvoja tela.

Zhrnuté-podčiarknuté, saunovanie má preukázateľný priaznivý vplyv na dĺžku života, starnutie, tvoj športový výkon a regeneráciu.

Na základe týchto faktov o nesporných benefitoch na zdravie a športový výkon človeka,  sme sa rozhodli podporiť úspešný volejbalový tím Slávia a jeho členky. Tento tím získal nespočet ocenení a my sme radi, že Elysium je priestor, kde naše úspešné reprezentatnky dokážu načerpať nové sily pre ďalšie skvelé výsledky.

gif

Pokiaľ chceš dopriať tvojmu telu zdravý a legálny doping, bookuj saunu na:

Bookni si saunu

Zdroje:

3. Sutkowy, Paweł, et al. „The effect of a single Finnish sauna bath after aerobic exercise on the oxidative status in healthy men.“ Scandinavian journal of clinical and laboratory investigation 74.2 (2014): 89-94.

7. Wyttenbach, Andreas, and André Patrick Arrigo. „The role of heat shock proteins during neurodegeneration in Alzheimer’s, Parkinson’s and Huntington’s disease.“ Heat shock proteins in neural cells. Springer New York, 2009. 81-99.

10. Stanley, Jamie, et al. „Effect of sauna-based heat acclimation on plasma volume and heart rate variability.“ European journal of applied physiology 115.4 (2015): 785-794.

11. Selsby, Joshua T., et al. „Intermittent hyperthermia enhances skeletal muscle regrowth and attenuates oxidative damage following reloading.“ Journal of Applied Physiology 102.4 (2007): 1702-1707.